کد خبر : ١٢١٢٧٧٢
آثار منفی سرزنش فرزندان
تحلیلی حریم نیوز: معاونت اجتماعی کلانتری 125 یوسف آباد
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حریم نیوز: 

سرزنش کردن از نظر برخی از والدین یکی از شیوه های تربیت فرزندان می باشد. در حالیکه این روش می تواند اثرات منفی در بزرگسالی آنان نیز برجای گذارد. متاسفانه بسیاری از خلاء های عاطفی و کمبود های ما در دوران بزرگسالی به سرزنش ها و تحقیر شدن های ما در دوران کودکی مربوط می شود. تحقیر و سرزنش کودک به این معناست که شان او را کوچک شمرده و باعث کاهش اعتماد به نفس او شویم.
  1. ایجاد حس درماندگی در کودک: فریاد زدن اشتباهات کودک باعث حس درماندگی و بی ارزشی در کودک می گردد.
  2. ایجاد استرس در کودک: برخی از والدین احساس می کنند با سرزنش صحبت کردن با کودک باعث تجدید نظر او در رفتار اشتباهش می شود در حالیکه در چنین موقعیتی فرزند، دچار استرس شده و تبدیل به موجودی گوشه گیر و منزوی می شود.
  3. از دست دادن عزت نفس: از نظر کودکان والدین قدرتمندیرین فرد دنیا می باشند لذا وقتی یا فریاد پدر یا مادر رو به رو می شود احساس می کند این تکیه گاه را از دست داده و دچار ضعف در عزت نفس میگردد.
  4. لجباز شدن کودک: یکی دیگر از عوارض سرزنش کودک ایجاد حس لجبازی در اوست. امر و نهی کردن با عطوفت میتواند از کودک فردی دانا و کاربلد بسازد. ولی وقتی امر و نهی با سرزنش و توام با تحقیر و در حضور دیگران باشد میتواند نتیجه ای جزء لجباز ی بدنبال نداشته باشد.
  5. از بن رفتن رابطه بین والدین و فرزندان: تحقیر و سرزنش باعث سلب اعتماد و ترس مداوم کودک از والدین شده و لذا ارتباط صمیمانه را تحت شعاع قرار می دهد.
حال این سرزنش در دوران نوجوانی میتواند اثرات مخرب تری همچون فرار از منزل، اقدام به خودکشی، سوق پیدا کردن به گروه های مشکل دار و ... شود.
چه باید کرد:
باید با کودکمان محترمانه صحبت کنیم و در هنگام خطا ابتدا خود را به جای او بگذاریم. قطعا اگر خودتان نیز مرتکب اشتباهی شوید دوست ندارید مورد سرزنش و یا تحقیر قرار بگیرید. حال آنکه روحیه کودکان بسیار لطیف تر از بزرگترها است.
اگر میخواهیم نسلی با روان سالم در جامعه زندگی کند باید از دوران کودکی سرمایه گذاری کرده و شیوه های اشتباه تربیت را اصلاح کنیم.
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
آخرین اخبار