کد خبر : 1168277
گفتگو با مدیرکل گمرک کیش به مناسبت هفتم بهمن روز جهانی گمرک
عبداله کریمی مدیرکل گمرک کیش به مناسبت هفتم بهمن روز جهانی گمرک، در گفتگو با خبرنگار ایسنا و پایگاه خبری تحلیلی اندیشه کیش گفت: کارکنان گمرک کیش با حداقل امکانات در حال ارائه خدمات به بازرگانان، کیشوندان و مسافران محترم می باشند. وی همچنین بیان داشت که گمرک سازمانی حاکمیتی زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی است که بعنوان مرزبان اقتصادی کشور نقش محوری و هماهنگ کننده را در مبادی ورودی و خروجی کشور دارد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حریم نیوز:   کریمی با ذکر اینکه بیشترین فعالیت گمرک کیش در حوزه مسافری می باشد ادامه داد: گمرک کیش در فرودگاه و بندرگاه مسافری کیش با کمترین نیرو و امکانات در حال ارائه خدمات به کیشوندان و مسافرین محترم می باشد و طی ۱۰ماهه سال ۹۹ تشریفات گمرکی کالای همراه تعداد ۸۵۲۵۱۰ مسافر را انجام داده است. همجنین طی این مدت ۳۱۶۱ تن کالا به ارزش ۱۵ میلیون و ششصد و یازده هزار و صد و نوزده دلار از گمرک کیش ترخیص شده است. مدیرکل گمرک کیش افزود اظهارنامه ورود موقت ۹۴۲ مورد بوده که از این تعداد ۸۹۰ مورد آن خودرو بوده است که به سرزمین اصلی ورود موقت شده اند. اظهارنامه کالای کاپوتاژی ۲۴۲۸ فقزه بوده است که ۸۵۰ مورد آن اثاثیه منزل بوده است. به استناد بند ه ماده ۱۱۹ کیشوندان در صورت خروج از کیش با باطل کردن کارت کیشوندی و داشتن شرایط لازم می توانند اثاثیه معمول منزل خود را با معافیت از کیش خارج کنند. کریمی درباره کاپوتاژ خودروهای مسافری داخلی گفت طی ده ماه گذشته تعداد ۱۰۳۸۱ خودرو به صورت مسافری از بنادر چارک و آفتاب به کیش وارد شده اند. همچنین ۳۳ فقزه ترانزیت از کیش به داخل کشور و ۱۷۸ فقزه از نقاط دیگر به داخل کیش انجام شده است.

کریمی در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر اینکه کیشوندان و مسافران چرا باید هنگام خروج از جزیره کیش به صورت مسافری بابت خرید خود عوارض گمرکی پرداخت نمایند گفت: مناطق آزاد از نظر سیاسی و جغرافیایی در خاک جمهوری اسلامی ایران قرار دارند و از نظر قانون امور گمرکی خارج از ایران هستند. به همین دلیل هنگامی که کالایی وارد جزیره می شود از پرداخت حقوق ورودی معاف است و هنگام خارج شدن کالا از جزیره کیش و واردات آن به سرزمین اصلی باید عوارض و حقوق ورودی آن پرداخت گردد که این معافیت در قانون مقررات صادرات و واردات جهت هر مسافر ۸۰ دلار تعیین شده است.

وی در رابطه با عدم صدور مجوز ورود موقت خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی به سرزمین اصلی از سوی گمرک گفت: طبق مصوبه سال ۹۳ هیئت دولت، ورود قطعی و موقت خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی ممنوع می باشد و تا زمانی که این مصوبه ملغی نشود گمرک کیش به عنوان یک سازمان حاکمیتی اجرایی اجازه صدور مجوز برای ورود موقت اینگونه خودروها را نخواهد داشت و در حال حاضر این مصوبه در تمام مناطق آزاد کشور لازم الاجرا است.

مدیر کل گمرک کیش درباره ترانزیت خودرو بین مناطق آزاد گفت: براساس مصوبه جدید، از این پس، نقل و انتقال خودرو ما بین مناطق آزاد فقط به رویه ترانزیت خارجی و با رعایت شرایط و مقررات زیر اجرا خواهد شد:

۱- خودروهایی قابل نقل و انتقال مابین مناطق آزاد خواهند بود که قبلا در یکی از مناطق آزاد با رعایت مقررات مربوطه وارد و در آن منطقه شماره گذاری شده باشند.

۲- ارائه موافقت کتبی سازمان های مناطق آزاد مبداء و مقصد به گمرک مبداء ترانزیت الزامی است.

۳- انتقال خودرو با برندهای لامبورگینی، فراری، پورشه، هامر، مازراتی، بوگاتی و همچنین سایر خودروهای دارای برند آمریکایی، ساخت آمریکا و یا با مبداء اولیه آمریکا امکان پذیر نمی باشد.

۴- ترانزیت خارجی سایر خودروها در صورت ثبت سفارش به مقصد منطقه مورد نظر و با استعلام و کسب موافقت دفتر واردات در هر دو مسیر میسر خواهد بود. وی تاکید کرد: ترانزیت خودروهایی که در این مصوبه ذکر شده اند صرفا بر روی وسایل نقلیه خودوربر امکان پذیر می باشند.

وی افزود تا امروز هیچ مورد ترانزیتی از کیش به سایر مناطق آزاد و یا بالعکس انجام نشده است

عبداله کریمی در پاسخ به سوالی در جهت عدم صدور مجوز جهت ارسال سوغات و هدیه از کیش به سرزمین اصلی گفت: استقرار گمرک در اداره پست کیش نیاز به اخذ مجوزهای بالادستی دارد که تا کنون در این خصوص مجوزی صادر نشده، اما به جهت اینکه گمرک سازمانی می باشد که برای رفاه حال کیشوندان محترم و مسافران عزیز تلاش می کند، در خصوص ارسال سوغات تا ۵۰ دلار قانونی با کیشوندان گرامی همکاری داشته است.

مدیرکل گمرک کیش در پایان با اشاره به وجود زیرساخت های خوبی که توسط سازمان منطقه آزاد وشرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه های کیش برای فعالیت های تجاری و بازرگانی ایجاد گردیده اظهار داشت: گمرک کیش آمادگی این را دارد که با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش خدمات واردات و صادرات کالا را به تولیدکنندگان، بازرگانان و فعالان شریف اقتصادی ارائه دهد تا با یاری خداوند متعال در روزهای پایانی سال جهش تولید، شروع خوبی برای رونق اقتصادی جزیره زیبای کیش و کشور عزیزمان داشته باشیم
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
عکس برگزیده
آخرین اخبار