کد خبر : 1148016
ثبت نام رشته جدیدالتاسیس کشت بافت و سلول در هنرستان مبین خلیج فارس کیش شروع شد
دوشنبه ۲۶ آبان مراسم معرفی رشته جدیدالتاسیس کشت بافت و سلول در محل هنرستان مبین خلیج فارس با حضور رییس اداره آموزش و پرورش ، کارشناسان اداره آموزش و پرورش و مدیران دبیرستان های دوره اول و دوم متوسطه و مدیران هنرستان های پسرانه کیش برگزار گردید.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حریم نیوز:   پرویز حیدری راد ، سرپرست آموزش و پرورش کیش در این مراسم به خبرنگاران گفت : رشته کشت بافت و سلول پیش زمینه مهندسی ژنتیک است و بیشتر کشورهای پیشرفته به سمت آن تمایل پیدا می‌کنند . حدود ۳۰ سال است که این رشته در سطح دنیا بنا نهاده شده و یکی از روشهای پیشرفته در زمینه کشاورزی است . در این روش کشت از زمینه سنتی خارج شده و به روش ریز ازدیاد در فضاهای کوچک انجام می شود . وی افزود : زمانی که متاسفانه اطلاعات کمی در مورد این رشته در جامعه وجود دارد و جا دارد که ما دانش آموزان خود به خصوص ورودی های دهم را تشویق کنیم تا در این رشته که امسال به صورت رایگان نیز خواهد بود ثبت نام کنند. سرپرست آموزش و پرورش کیش پروسه اخذ مجوز راه اندازی این رشته از وزارت آموزش و پرورش را بسیار طولانی و سخت دانست . حیدری راد این رشته تحصیلی را کارساز و آینده دار دانست.

مدیر هنرستان مبین خلیج فارس نیز از آمادگی این مدرسه برای جذب ده دانش آموز برای سال اول در رشته کشت بافت و سلول خبر داد که دروس عمومی تا اطلاع ثانوی به صورت آنلاین خواهد بود. وی همچنین اعلام کرد در صورت دریافت مجوز از شورای سلامت ، دروس تخصصی در آزمایشگاه و در گروه های دو یا سه نفر برگزار خواهد شد. مدرس دروس تخصصی این رشته ، دارای دکترای ژنتیک می باشد.

کشت‌بافت و سلول به همراه روش‌های مهندسی ژنتیک از ارکان مهم فناوری زیستی به عنوان یکی از علوم پیشرفته دنیا به‌شمار می‌آیند. با علم به این موضوع که هر یک از سلول‌های گیاهی تمایز نیافته توانایی تبدیل شدن به گیاه کامل را دارند، دریچه‌ای تازه پیش روی دانشمندان و محققان علوم زیستی گشوده شد، به نحوی که در مقایسه با روش‌های اصلاح سنتی گیاهان، تسریع قابل ملاحظه‌ای در مدت زمان اجرای برنامه‌های اصلاحی به وجود آمد و امکان انجام تلاقی‌های بین جنسی را نیز فراهم نمود. علاوه بر این نگهداری ذخایر توارثی، تولید گیاهان عاری از ویروس و تولید گیاهان هاپلوئید از جمله کاربردهای مهم دیگر کشت بافت و سلول گیاهی می‌باشند.

کشت بافت، رشد بافت‌ها یا سلول‌ها به صورت جداگانه از ارگانیسم است. این کار معمولاً با استفاده از محیط کشت مایع، نیمه جامد یا جامد  انجام می‌شود. کشت بافت به کشت سلول‌ها و بافت‌های حیوانی اشاره می‌کند. در اصطلاح اختصاصی‌تر از این اصطلاح برای کشت گیاهان استفاده می‌شود. اصطلاح «کشت بافت» به وسیلهٔ آسیب‌شناس آمریکایی مونتروز تومس باروز، ابداع شد.روش‌های کشت بافت مبتنی بر دو مرحله تمایززدایی و تمایزیابی است که انجام هر یک از این مراحل به شرایط خاصی نیاز دارد و باید در محیطی عاری از هرگونه آلودگی صورت پذیرد که گاه باعث افزایش هزینه تولید می‌شود. با این وجود مراکز تولیدی سالیانه میلیون‌ها نهال و گیاه مختلف را از طریق روش‌های ریزازدیادی به بازار عرضه می‌کنند و فراورده‌های زیستی متعددی نیز با استفاده از روش‌های کشت بافت تولید می‌شوند.

کشت بافت در سلول‌ها انسانی و جانوری به منظور پیوند بافت‌ها یا اندام‌ها، تولید و استخراج برخی مواد مؤثره یا کارهای پژوهشی انجام می‌گیرد.
برچسب ها
‍‍‍
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :
آخرین اخبار